Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/aga-waw/domains/ozarow.aga.org.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 6044 Stowarzyszenie ,,Po Pierwsze Rodzina" w Przasnyszu

O STOWARZYSZENIU

 

Stowarzyszenie „Po pierwsze rodzina” powstało w 1995 roku z inicjatywny Małgorzaty Bal, pedagoga, matki dziewczynki z porażeniem mózgowym i skupiło wokół siebie grono przyjaciół oraz rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. Wkrótce w działania na rzecz dzieci niepełnosprawnych włączył się syn – Mateusz Bal. Wspólnie organizowali turnusy rehabilitacyjne, szukali innych możliwości pomoce Agnieszce i innym dzieciom. W marcu 1996 roku powstała pierwsza Poradnia „Aga” w Warszawie.

 

Stowarzyszenie prowadzi obecnie 5 placówek na Mazowszu – w Warszawie, Ostrołęce, Radomiu, Przasnyszu i Sochaczewie. Placówki świadczą kompleksową pomoc i opiekę dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. W maju 2001 roku powstała Poradnia „Aga” w Radomiu, a we wrześniu 2002 „Nasza Szkoła”.

MISJA I WIZJA STOWARZYSZENIA

 

Misją Stowarzyszenia jest działalność głównie na rzecz dzieci z uszkodzeniem mózgu i ich rodzin.Realizację misji rozpoczęto od możliwie najlepszego rozpoznania sytuacji dziecka z niepełnosprawnością w Polsce. Służyły temu organizowane turnusy rehabilitacyjne, spotkania specjalistów i rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. a także udział członków Stowarzyszenia w różnych konferencjach i szkoleniach.

Stowarzyszenie współpracowało z wieloma autorytetami, a ostateczny kształt jego działalności powstał dzięki współpracy z dr Zofią Kułakowską – neuropediatrą, której wiedza, doświadczenie i życzliwość  były nieocenione na każdym etapie pracy. Obecnie Stowarzyszenie prowadzi szeroką działalność medyczną, rehabilitacyjną, edukację specjalną, wydawnictwo, konkurs fotograficzny, galerię malarstwa.

 

Główne założenia naszej działalności:

Dzieci z niepełnosprawnościami wymagają ściśle medycznego podejścia w zakresie codziennej rehabilitacji pod nadzorem lekarza neurologa.

Dzieci powinny się uczyć i wymagają specjalnego podejścia do procesu edukacji. Tylko część z nich może uczyć się w szkołach masowych lub integracyjnych, pozostałe wymagają edukacji w szkołach specjalnych. Pozwala to uniknąć izolacji związanej z nauczaniem indywidualnym w domu.

Procesy te powinny odbywać się w niewielkich, lokalnych ośrodkach w pobliżu miejsca zamieszkania dziecka tak, aby możliwe było życie rodzinne i aby dzieci rozwijały się i nie traciły więzi społecznych.

Zarząd Stowarzyszenia
Prezes – Mateusz Bal

Wiceprezes – Małgorzata Bal

Statut Stowarzyszenia
Kliknij i pobierz statut na swój komputer: Statut Stowarzyszenia
Konwencja ONZ
Konwencja ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 13 grudnia 2006 roku, rząd Polski podpisał ją 20 marca 2007r., natomiast ratyfikacja Konwencji przez Polskę miała miejsce 6 września 2012r.
Celem Konwencji jest ochrona i zapewnienie pełnego i równego korzystania z praw człowieka i podstawowych wolności przez osoby z niepełnosprawnościami na równi ze wszystkimi innymi obywatelami.  Polska zobowiązana jest do wprowadzenia w życie zawartych w Konwencji standardów postępowania w celu zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami realizacji ich praw.

Tekst Konwencji opublikowany został w Dz. U. z dnia 25 października 2012 r., poz. 1169.

Ustawodastwo
1. Podstawa programowa – http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/356/1

2. USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU1991095042

3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach – http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1591/1